חללי המלחמה לפי דרגות

ביומה השני של מלחמת יום הכיפורים התקיים דיון מסווג בלשכתה של גולדה מאיר. מתוך פרוטוקול הישיבה, שנחשף כ-30 שנה לאחר המלחמה, עולה תמונה פסימית ביותר.

שר הביטחון משה דיין: ״כרגע המצב שאנחנו צריכים לשמור על הארץ… גם טנקיסטים וגם טייסים אין הרבה. יפלו הרבה אנשים… יש לנו מאות אבידות, יש הרבה שבויים. כל מה שאבדנו זה בלחימה קשה ועד הסוף״.

השר יגאל אלון דיבר על חששותיו כי ״בגולן אין לנו עומק. אם לא יהיה מערך, הם יפרצו לעמק החולה והגליל. אין כל ספק בכך״.

גולדה אמרה ש״אין כל סיבה מדוע הם לא ימשיכו, לא רק עכשיו. הם טעמו דם״. ודיין המשיך את דבריה ״לכבוש את ישראל, לגמור את היהודים״.

ואילו בדיון אחר אמר דיין לגולדה כי ״בין תל אביב לאבו עגילה בסיני אין אפילו טנק אחד וזה עלול להיות חורבן בית שלישי”.

בדו״חות ה-CIA שפורסמו לטענת הטיימס נטען כי באותם ימים ישראל החליטה לחמש את טילי "יריחו" הגרעיניים כדי שאפשר יהיה לתת פקודת שיגור מיידית ברגע של קריסה צבאית מוחלטת.

הסדרה ״שעת נעילה״ המשודרת בכאן 11 מתרכזת בארבעת הימים הראשונים של המלחמה. בחזית הדרום נכבש קו בר-לב ע״י המצרים וצה״ל יצא להתקפת נגד שנכשלה. בחזית הצפון פתח הצבא הסורי במתקפה כללית על רמת הגולן וכבש שטחים נרחבים כולל את מוצב החרמון. אלו היו אולי ארבעת הימים הקריטיים ביותר של מדינת ישראל, ימים בהם כוחות מעטים של צה"ל נלחמו עד המוות בבלימת כוחות גדולים של האויב.

במלחמת יום הכיפורים נהרגו כ-2,700 חיילים. חוגרים, נגדים וקצינים, לוחמים בסדיר ובקבע וחיילי מילואים. בפוסט הזה מוצגים מספר החללים במלחמה לפי דרגה, כאשר החלק המקווקו מסמן את מספר ההרוגים בארבעת הימים הראשונים של הלחימה.

שלושה דברים שקפצו לי לעין:

  1. המספר הגבוה של החללים בדרגת סמל וסמל-ראשון, שאני מניח שחלק גדול מהם היו אנשי מילואים.
  2. באופן כמעט גורף עבור כל דרגה ודרגה, כשליש מהחללים נפלו באותם ארבעה ימים של בלימה.
  3. באופן חריג ביחס לשאר הדרגות, מחצית מהחללים בדרגת סג״מ נפלו באותם ימים.
שתפו את הפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *