מפת התנ״ך

מה הקשר בין מגילת רות לספר שופטים? ובין שיר השירים לקהלת?

ניתחתי את ספרי התנ״ך ע״י שימוש באלגוריתמים מעולמות ה-NLP, למידת מכונה ו-Spectral embedding על מנת למצא קשרים בין הספרים ולמקם אותם על ״מפה״ דו-מימדית. ספרים שנמצאים קרוב זה לזה במפה מרמזים על טקסט בעל מאפיינים דומים.

ניתן לראות במפה מספר מקבצים מעניינים ואנסה להסביר אותם לפי מחברי הספרים או התקופה בה הם נכתבו.

  • בפינה הימנית העליונה – מקבץ של שמואל א׳, שמואל ב׳ ומגילת רות: לפי אחת הסברות, שמואל הנביא היה המחבר שלהם (כמו גם של ספר שופטים שנמצא מתחת למקבץ).
  • בחלק השמאלי העליון ישנם שני מקבצים של ספרי הנביאים האחרונים (הנקודות הירוקות) שלפי אחת הסברות כתבו אותם אנשי כנסת הגדולה. ספר יונה, שגם הוא חלק מהם, נמצא לא רחוק מהמקבץ העליון.
  • שני ספרים נוספים מאותה קבוצה של נביאים אחרונים, נחום וחבקוק, נמצאים בחלק השמאלי תחתון של המפה, רחוק מהיתר. אחת הסברות היא שנחום וחבקוק ניבאו באותה תקופה בה שלט יאשיהו מלך יהודה, וייתכן שזו הסיבה לדמיון בינהם.
  • בפינה השמאלית תחתונה – מקבץ של קוהלת, שיר השירים, משלי ואיוב. לפי אחת הסברות, את שלושת הראשונים כתב שלמה המלך.
  • בחלק התחתון יש מקבץ של ספרי דניאל, עזרא, נחמיה ודברי הימים. לפי אחת הסברות, עזרא הסופר היה שותף לכתיבת דברי הימים ועזרא, שהיה המשכו. לפי סברה אחרת, עזרא הוא המשכו של ספר דניאל. כמו כן, בספרים דניאל, עזרא ונחמיה מופיעים הקטעים המשמעותיים היחידים במקרא הכתובים בארמית. ייתכן שזה ההסבר למקבץ שלהם.
  • לגבי חמשת ספרי התורה, מלבד שמות וויקרא הנמצאים סמוכים זה לזה, כל היתר מפוזרים במקומות שונים. לפי אחת הסברות, מחברם של חמשת ספרי התורה היה משה ואילו לפי סברה אחרת מדובר באוסף של מחברים שונים.
  • ממצא נוסף הוא הקשר בין ספר ירמיהו למגילת ואיכה. קיים ויכוח בין חוקרי מקרא שונים לגבי מחברה של מגילת איכה והאם ירמיהו הוא זה שכתב אותה. לפי מה שניתן לראות במפה, המרחק בין ירמיהו לאיכה הוא גדול דבר המצביע על דמין קטן יחסית בין שני הכתבים.


חשוב לציין שניתוחים שונים של המידע עשויים לייצר ״מפות״ שונות אבל הניתוח הזה מסתדר לא רע עם מספר סברות לגבי מחברי הספרים.

שתפו את הפוסט

2 thoughts on “מפת התנ״ך

  1. אילו מלים חיפשת? האם בדקת את המאפיינים לפי 'תורת הדוקומנטים' (מקור Y, E ו-P)?

  2. מעניין, אבל נראה לי שבגדול זה תוצאה של ז'אנר (סיפורי אנשים בימין למעלה, הטפה נבואית בשמאל למעלה, פוליטיקה בימין למטה, מפקדים באמצע למטה). חוץ מזה, אין תובנות שקופצות לעין שלי לפחות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *