זמן להתעורר

25,000 דונם עלו באש בימים האחרונים בהרי ירושלים. 24,000 דונם עלו באש בשריפה בכרמל ב-2010. שתי שריפות היער הגדולות ביותר בתולדות המדינה התחוללו בזמן שטמפרטורות המקסימום והמינימום עלו לשיאים חדשים.


בהשוואה לשנים 1950-1990, ממוצע טמפרטורות המקסימום והמינימום בעשור האחרון עלה בכ-2 מעלות! זה מטורף. זה בלתי נתפס.

ההשפעה של עליה זאת עלינו ועל הסביבה היא דרמטית ותוצאותיה באות לידי ביטוי במספר מישורים. אחד מהם קשור לשריפות כגון השריפה בהרי ירושלים.
כאשר טמפרטורות המינימום בהרים עולות בצורה כה חדה, משמעות הדבר היא שהלילות הופכים לחמים ויבשים יותר והצמחים לא מצליחים להתאושש משעות היום החמות. וכך יכולות שריפות קטנות להתפשט במהירות ולהפוך לשריפות ענק שמכלות עשרות אלפי דונמים. ועל הדרך מכחידות בעלי חיים רבים שלא מצליחים להימלט מאש, ומשמידות את שטחי המחייה הטבעיים של בעלי חיים אחרים שלא יוכלו לשרוד ולהתרבות בלעדיהם. 

זה העתיד המצפה לנו בעידן של התחממות בלתי נשלטת. שריפות ענק, הכחדת מינים של חיות וצמחים, פגיעה בכמות ואיכות המזון המגודל בשטחים חקלאיים – וזה רק חלק מהסיפור.

אם לא נתעורר ונפעל לריסון ההתחממות הגלובלית – אם לא ניגמל מתלות בנפט, בגז הטבעי ובפחם ונעבור לאנרגיות מתחדשות, אם לא נפחית משמעותית את פליטת הפחמן הדו-חמצני, אם לא נפסיק לנצל את משאבי כדור הארץ עד תום, אם לא נצמצם בצורה ניכרת את השימוש במזון מן החי שייצורו מכלה את שטחי החקלאות בכדור הארץ וגורם לסבל בל יתואר לחיות, אם לא נתעורר ונבין שאנחנו חלק ממערכת שלמה ומורכבת ושאנחנו לא אדוני הארץ ולכן מותר לנו לשלוט, להתעמר, לכלות ולשעבד את הטבע על יושביו – אם לא נתעורר נגיע במהירה לנקודת האל-חזור והחיים שלנו על כדור הארץ יהיו שחורים כמו הרי ירושלים המפוייחים.

והחורבן שנשאיר לילדינו ונכדינו יהיה רשום על שמנו. כי לא עשינו די. כי לא פעלנו מספיק כשעוד היה אפשר. כי היינו אנוכיים והתעלמנו מהסביבה. כי היה לנו נוח מידי ואחרינו המבול. זה הזמן להתעורר, כי הכדור הזה באמת מתפורר. זה הזמן להרים את היד, לפתוח את הפה ולהתחיל לפעול למען הסביבה, החיות וכל יושבי כדור הארץ. 

מקור הנתונים: אתר השירות המטאורולוגי

שתפו את הפוסט

3 thoughts on “זמן להתעורר

  1. מאמר חשוב! ממליץ מאד לכל מי שמתעניין בנושא, לצפות בסרט "הפלנטה של האנושות" שהועלה בערוץ 8 לאחרונה,ומציג את המורכבות ואת חוסר ההבנה שמגלים גם "מומחים" בנושאי הסביבה. סרט ממש חשוב ומרתק!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *